Naše Chalupa č. II. v Estate magazínu
O naší Chalupě č. II - pohoda na horách, vyšel krásný článek v Estate magazínu. Vážíme si toho a proto jsme jeho znění pro vás otiskli i na náš web.
Když k ní přicházíte z boku, vypadá, jako by stála na kuří nožce – ve svahu ji na jedné straně podepírá vysoká kamenná podezdívka. Uvnitř vás uvítá Krakonoš a zvednete-li oči ke krovu, visí tam bezhlavý sáňkař na saních. Prostě pohádková chaloupka.
Abychom Vás zbytečně neděsili – sáňkař je samozřejmě dřevěný a o původu této zvláštní figury, i proč tu visí, se ještě zmíníme. Chalupa, i když jako vystřižená z pohádka o Krakonošovi, nabízí obyvatelům soudobé pohodlí.
Stodola, pak truhlárna
Ze zmínek o pánovi hor je zřejmé, kam jsme tentokrát zavítali na návštěvu – na západní okraj Krkonoš, do Pasek nad Jizerou. Chalupa tu jsou roztroušené po svazích jako rozsypané korálky, někdy sotva dohlédnete od jedné ke druhé. Majitelé, pan David Fiala s manželkou Kateřinou, mají rádi hory a klid, proto sháněli chalupu v tomto kraji. Podařilo se, s chalupou ale zároveň koupili další, hospodářské stavení. Původně to byla stodůlka, později přestavěná na truhlářskou dílnu. Když Fialovi zrekonstruovali chalupu, přišla na řadu dílna. Z ní se po rekonstrukci vyloupla hezká malá chalupa.
Práce jako na stodole
Při rekonstrukci dílny, kterou dělali majitelé svépomocí, zůstala z původní stavby jen trámová konstrukce. I u ní museli části uhnilých trámů vyměnit, nové jsou také štítové trámy. Obnovy se dočkala i kamenná podezdívka, která se ve svahu rozjížděla. Stavení – či spíše jeho rekonstrukce – bylo podepřeno, podezdívka rozebrána a nově vystavěna. Vznikl tu i úložný prostor a přístřešek na dřevo. Znovu byl postaven komín, na střešní krytinu vybrali profilovaný plech Ranilla. Byla sem zavedena voda a nově elektřina.
Ctili staré řemeslo
„Při rekonstrukci jsme maximálně respektovali původní stavební postupy, materiály a vnitřní dispozici,“ svěřuje se pan Fiala. „Museli jsme udělat kompletně nové stěny. Postupovali jsme jako u původní stavby: zvenku je opláštění ze smrkových prken, jejichž páry překrývají úzké lišty. Z vnitřní strany byly původně dřevěné desky a prostor mezi vnější a vnitřní stěnou byl vyplněn pilinami jako tepelnou izolací. My jsme použili přeci jen modernější materiály: izolační vatu a na vnitřní stěny sádrokarton. Ten trámy nepřekrývá, ale je zapuštěn mezi nimi. V interiéru ta vznikl dojem hrázděného zdiva.“S bílými stěnami, které člení tmavě natřené rámy, ladí nové podlahy ze světlých smrkových prken. Nová jsou i okna. Vyrobil je podle těch původních místní truhlář z Tříče. V hlavní místnosti jsou okna neobvykle velká, dělená. Ale přesně taková tu v bývalé truhlářské dílně byla. Teď prostor krásně prosvětlují a nabízejí daleký pohled do údolí. Na rozdíl od starých jsou ovšem všechna okna dvojitá vakuovaná. Venkovní podobu dává chalupě akrylátový nátěr Sokrates v teplém kaštanovém odstínu a bílé rámování oken. Výhody původní dispozice
Fialovi zachovali z převážné části i původní vnitřní dispozici truhlárny a vtipně ji při zasazování interieru využili. Dříve tu byly dvě místnosti, ta větší byla otevřena až do krovu a byl z ní po řebříku přístupný i poval (půda) nad tou menší. Dnes vznikla z nižší místnosti vstupní chodbička, ložnice a koupelna s WC. A vysoká slouží jako hlavní obytný prostor, z něhož se po strmém schodišti vystupuje na otevřenou spací galerii (původní poval). Měkké matrace tu nabízejí spočinutí až sedmi spáčům. Je odtud přes zábradlí zajímavý pohled dolů. Na jednom z trámů čteme nápis, nejspíš z doby přestavby na dílnu: 1915 – vystavěl Patočka.
Praktické i stylové
Do hlavního obytného prostoru se vešel na jednu stranu kuchyňský kout a mezi nimi se pod velkými okny uvelebil odpočinkový kout s křesly a televizí. Zařízení je účelné, ale vybrané tak, aby evokovalo atmosféru staré chalupy. Mísí se tu staré kousky nábytku s novými, ale v odpovídajícím venkovském stylu. Vytápění chalupy zajišťují dvoje kamna na pevná paliva. V přízemní ložnici to jsou menší stará kamna, ve velkém pokoji výkonná kamna na dřevo značky Bullerjan. Z hlavní obytné místnosti se vstupuje do koupelny, vybavené vanou, toaletou a umyvadlem. Teplou vodu pro běžné mytí zajišťuje bojler, na ohřev vody pro vanu tu je klasický lázeňský kotel.
Bezhlavý sáňkař
Svérázná je výzdoba chalupy. Vše se vztahuje k tomuto kraji a populárnímu sportu – lyžování. Na stěnách visí staré lyže a lyžařské hůlky, spousta zarámovaných fotografií a kreseb, dokumentujících počátky lyžování v Krkonoších, i další památky – například starý hoblík ze zdejší dílny. Je tu také Krakonoš, práce místního řezbáře. Nejsvéráznější dekorací je ovšem ta, kterou jsme zmínili už na začátku – bezhlavý sáňkař, visící i se sáněmi vysoko nad hlavami v krovu. Dřevěná figurína s pohyblivými klouby prý původně sloužila, jak nám prozradil pan Fiala, studentům malířství, když se učili zachytit postavu při různém pohybu, kdo ví, kde ztratila hlavu.
Ráj nejen pro lyžaře
Kolem chalupy vede značená běžkařská trasa, milovníci sjezdového lyžování to mají jen kousek na vleky přímo v Pasekách, kousek odtud v Rokytnici nad Jizerou či v nedalekém Harrachově. V létě si tu zas na lesních cestách užijí cyklisté i pěší turisté. Prostě pohádka po celý rok.
Návštěvníky zveme na týdenní pobyt více na samostatné stránce naší chalupy.